W środę, 19.10. 2022 r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce szkolnej do Wrocławia, dofinansowanej z programu „Poznaj Polskę”.
Program jednodniowego wyjazdu był bardzo napięty. Punktem obowiązkowym i niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym była Panorama Racławicka, która jest wizytówką miasta. Obraz przedstawiający zwycięską bitwę pod Racławicami, zajmujący całą powierzchnię ścian arcyciekawej rotundy, zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Pomysłodawcą Panoramy Racławickiej, był znany lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Olbrzymie panoramowe dzieło powstało w ciągu zaledwie 9 miesięcy, a jego uroczyste otwarcie nastąpiło 5 czerwca 1894. Od początku cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem widzów i od razu stało się głównym magnesem przyciągającym wówczas do Lwowa, a obecnie do Wrocławia rzesze turystów. Wśród licznych przecież gości zwiedzających Panoramę Racławicką znaleźli się papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix i Czesław Miłosz.
Następnie wszyscy uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem udali się na spacer brukowanymi uliczkami Ostrowa Tumskiego. To najstarsza część miasta, która słynie z zabytków sakralnych, malowniczych bulwarów nadrzecznych, mostów i widoków na Odrę. Niektórzy wrocławianie uważają, że za urok Ostrowa Tumskiego odpowiadają też latarnie gazowe, zapalane wieczorami przez latarnika, ubranego w czarną pelerynę. Na Ostrowie Tumskim wycieczkowicze weszli do gotyckiej katedry pw. Jana Chrzciciela, która w okresie II Wojny Światowej, uległa zniszczeniu w blisko 70%. Po wojnie systematycznie ją odbudowywano. Przed kilkoma laty na swoje miejsce wrócił srebrny ołtarz ufundowany przez biskupa Andreasa Jerina z 1591 r. Obecnie katedra pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska.
Warunki pogodowe sprzyjały spacerom, w trakcie których udało się spotkać kilka krasnali, których liczby nikt tak naprawdę nie zna, bo zmienia się ona z dnia na dzień. Pierwsze rzeźby krasnali powstały w 2005 roku z inicjatywy wrocławskiego rzeźbiarza Tomasza Moczka. Od tamtej pory figurki pomocnych skrzatów stanęły w wielu miejscach Wrocławia. Są nawet krasnale przypominające znane i mniej znane osoby np. Krasnal Jan Miodek.
Z uwagi na fakt, że najliczniejszą grupę turystów stanowili uczniowie technikum architektury krajobrazu, program wycieczki nie mógł nie obejmować wizyty w „żywym muzeum” - ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. A tam niespodzianka! Uczniowie mieli okazję zobaczyć rekordzistkę Polski! Zwyciężczyni konkursu (odbywającego się w ramach Dolnośląskiego Festiwalu dyni) na największą i najpiękniejszą dynię, ważąca 898,5 kg, to najcięższa bania, jaką wyhodowano w Polsce!
Kolejnym punktem wycieczki było oglądanie mieniącego się jesiennymi kolorami ogrodu Japońskiego, spacer po Pergoli i podziwianie Hali Stulecia (również wewnątrz). Wyjazd został uwieńczony wodnym widowiskiem zsynchronizowanym ze starannie dobraną muzyką. Wrocławska fontanna multimedialna jest jedną z największych w Europie. Jej powierzchnia wynosi ok. 1 hektara. W fontannie zainstalowano prawie 300 dysz, z których tryska woda w formie gejzerów, mgiełki, piany itp. na wysokość nawet 40 m, dając niesamowite wrażenie artystyczne. I wreszcie ostatni rzut oka na ulice Wrocławia podczas powrotu zmęczonych ale zadowolonych wycieczkowiczów do domów.